srijeda, 28. studenoga 2018.

Još o unutrašnjim granicama...


Svako od nas ima obavezu (i prema sebi i prema drugima) da jasno utvrdi svoje unutrašnje granice i njima zaštiti sve ono što mu je toliko važno i dragocjeno da bez toga jednostavno ne može nesmetano da funkcioniše.

Unutrašnje granice su ona crvena linija preko koje niko ne može preći, a da ozbiljno ne naruši našu emotivnu stabilnost. Zato je toliko važno da je prvo utvrdimo, a zatim, onome ko je pređe ili pokuša da pređe, jasno i mirno stavimo do znanja šta će biti naš odgovor na «upad». Ukoliko se «agresor» ne povuče, ne preostaje nam ništa drugo nego da tako i postupimo.

Znam, u teoriji ovo zvuči sjajno i jednostavno. U stvarnom životu je malo teže, ali apsolutno nije neizvodljivo, a blagodeti koje ćemo od toga imati su nemjerljive, tako da se isplati savladati dobro  ovu vještinu.

Bitno je shvatiti da odbrana naših sopstvenih granica ne zavisi ni od koga drugog nego od nas samih i da ne podrazumijeva da natjeramo ili privolimo bilo koga da bilo šta uradi za nas. Sem nas samih.
Takodje je važno biti spreman da, u nekim ekstremnim slučajevima, potpuno žrtvujemo odnos sa osobom koja svjesno i namjerno povređuje naše granice.

Uzmimo na primjer, da je za vas neprihvatljivo da bilo ko podigne glas na vas. I onda se nađete u situaciji da blizak srodnik, pretpostavljeni, partner počne da vam se obraća na takav način. Prije nego uradite ili kažete bilo šta drugo, treba da tu osobu upozorite da ne dozvoljavate bilo kome da vam se tako obraća i da ćete, ukoliko ne spusti ton, odmah napustiti prostoriju. Zatim ćete, ako ton nije promijenjen, STVARNO i bez ikakvog ALI, to i uraditi.

Ili, recimo da vasa draga prijateljica stalno kasni na dogovorene sastanke, a vas to strašno nervira, iako nju jako volite. Umjesto da bjesnite i osjećate se isfrustrirano dok je čekate više od pola sata, iskreno joj racite da vama to smeta i da ćete je ubuduće čekati samo 10-15 minuta, a onda otići i to bez ikakve ljutnje. Kada to stvarno i uradite, ona će konačno shvatiti koliko vam je to važno ili možda neće, ali vi više nećete biti ljuti i isfrustrirani, jer ste ispoštovali sebe i osjećaćete se dobro. Pri tom joj niste rekli da je grozno što stalno kasni i da je ovakva i onakva. Samo ste rekli šta ćete VI uraditi, a njoj ostavili izbor za njeno ponašanje. Vaš odnos ne bi trebalo da trpi zbog te vaše iskrenosti, a ako bi, onda bi taj odnos svakako trebalo dublje ispitati.

Još jedna je stvar je KLJUČNA. Granice ne možemo koristiti kada želimo da « upravljamo » nečijim drugim ponašanjem, jer se u tom slučaju radi o manipulaciji i ucjeni. Na primjer, želim da moj muž iznosi smeće iz kuće, a ako to ne uradi, ja neću razgovarati sa njim cijeli dan. Ako ste ovo i pokusali, znate da je takvo ponašanje, i te kako, pokvarilo odnose između vas, bez obzira na konačnu sudbinu tih vreća sa smećem. Htjeli ste da ga natjerate da uradi ono što on, očigledno, ne želi, a ne da odbranite svoju unutrašnju svetu teritoriju i u tome je sva razlika.

Odluku o tome šta za nas predstavlja granicu, treba da donesemo u stanju potpunog mira i pri punoj svijesti, a ne u afektu, pod tenzijom ili frustracijom. Samo tako ćemo moći biti sigurni da zaista branimo sebe, a ne pokušavamo da manipulišemo drugima.


Nema komentara:

Objavi komentar